Gimdos kaklelio vėžys susiformuoja tada, kai gimdos kaklelio gleivinėje pakitusios ląstelės pradeda nekontroliuojamai daugintis, išplinta į aplinkinius organus bei audinius. Pasaulyje kas 2 minutės nuo gimdos kaklelio vėžio miršta moteris. Sergamumas gimdos kaklelio vėžiu mūsų šalyje vienas didžiausių pasaulyje ir Europoje. Ukmergės rajone 2008 m. moterų sergančių piktybiniais navikais skaičius buvo 1,56 atvejai 1000 gyventojų.
Gimdos kaklelio vėžys – tai antras pagal dažnumą (po krūties vėžio) moteris kamuojantis vėžys. Kiekvienais metais Lietuvoje šia sunkia liga suserga apie 500 moterų, o miršta apie 200 moterų. Pagrindinė to priežastis – moterys kreipiasi į gydytoją per vėlai, kai vėžys jau būna išplitęs. Gimdos kaklelio vėžiu susergama ne iš karto. Kol jis išsivysto, gali praeiti nuo keliolikos mėnesių iki keliolikos metų. Be to, jis niekada neatsiranda sveikoje gleivinėje, pirmiausia gimdos kaklelyje atsiranda ikivėžinių pakitimų, kuriuos nustačius ir laiku išgydžius užkertamas kelias vėžiui.
Manoma, kad 99,7 proc. atvejų gimdos kaklelio vėžį sukelia ŽPV – žmogaus papilomas virusas, kurio yra apie 200 skirtingų rūšių. Dauguma iš jų sukelia odos karpas ir yra nepavojingi, nes į vėžį neišsivysto. Tačiau apie 30 viruso rūšių užkrečia intymios srities gleivinę.
Apsauga nuo gimdos kaklelio vėžio
- Pirminė prevencija – profilaktiniai skiepai, kurie apsaugo nuo infekcijos (šiuo atveju ŽPV) atsiradimo pašalindami priežastį. Kuo moteris jaunesnė, tuo geriau į skiepus reaguoja imuninė sistema ir apsauga išlieka ilgiau. Vakcina veikia mažiausiai 5–10 metų, tačiau ir pasiskiepijusios moterys turi reguliariai lankytis pas ginekologą.
- Antrinė prevencija – atrankinė patikra ir ikivėžinių būklių gydymas (pvz., onkocitologinis tepinėlis, gydytojo apžiūra, kolposkopija ir kt.). Vėžio galima išvengti laiku diagnozavus ikivėžinius susirgimus, nes pastaruosius ginekologai sėkmingai išgydo. Norint laiku pastebėti problemą, būtina reguliariai lankytis pas ginekologą.