Gimdos kaklelio vėžio

Gimdos kaklelio vėžys susiformuoja tada, kai gimdos kaklelio gleivinėje pakitusios ląstelės pradeda nekontroliuojamai daugintis, išplinta į aplinkinius organus bei audinius. Pasaulyje kas 2 minutės nuo gimdos kaklelio vėžio miršta moteris. Sergamumas gimdos kaklelio vėžiu mūsų šalyje vienas didžiausių pasaulyje ir Europoje. Ukmergės rajone 2008 m. moterų sergančių piktybiniais navikais skaičius buvo 1,56 atvejai 1000 gyventojų.

Gimdos kaklelio vėžys – tai antras pagal dažnumą (po krūties vėžio) moteris kamuojantis vėžys. Kiekvienais metais Lietuvoje šia sunkia liga suserga apie 500 moterų, o miršta apie 200 moterų. Pagrindinė to priežastis – moterys kreipiasi į gydytoją per vėlai, kai vėžys jau būna išplitęs. Gimdos kaklelio vėžiu susergama ne iš karto. Kol jis išsivysto, gali praeiti nuo keliolikos mėnesių iki keliolikos metų. Be to, jis niekada neatsiranda sveikoje gleivinėje, pirmiausia gimdos kaklelyje atsiranda ikivėžinių pakitimų, kuriuos nustačius ir laiku išgydžius užkertamas kelias vėžiui.
Manoma, kad 99,7 proc. atvejų gimdos kaklelio vėžį sukelia ŽPV – žmogaus papilomas virusas, kurio yra apie 200 skirtingų rūšių. Dauguma iš jų sukelia odos karpas ir yra nepavojingi, nes į vėžį neišsivysto. Tačiau apie 30 viruso rūšių užkrečia intymios srities gleivinę.

Apsauga nuo gimdos kaklelio vėžio

  • Pirminė prevencija – profilaktiniai skiepai, kurie apsaugo nuo infekcijos (šiuo atveju ŽPV) atsiradimo pašalindami priežastį. Kuo moteris jaunesnė, tuo geriau į skiepus reaguoja imuninė sistema ir apsauga išlieka ilgiau. Vakcina veikia mažiausiai 5–10 metų, tačiau ir pasiskiepijusios moterys turi reguliariai lankytis pas ginekologą.
  • Antrinė prevencija – atrankinė patikra ir ikivėžinių būklių gydymas (pvz., onkocitologinis tepinėlis, gydytojo apžiūra, kolposkopija ir kt.). Vėžio galima išvengti laiku diagnozavus ikivėžinius susirgimus, nes pastaruosius ginekologai sėkmingai išgydo. Norint laiku pastebėti problemą, būtina reguliariai lankytis pas ginekologą.
Pasidalinti:
Neįgaliesiems

Norėdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, naudojame slapukus. Tęsdami naršymą svetainėje Jūs sutinkate su slapukų naudojimo taisyklėmis. Daugiau informacijos

SLAPUKŲ NAUDOJIMO TAISYKLĖS

Jums besilankant mūsų interneto svetainėje, norime pateikti tokį turinį ir funkcijas, kurios būtų pritaikytos būtent Jūsų poreikiams. Tam reikalingi slapukai (angl. cookies). Tai nedideli informacijos elementai, išsaugomi Jūsų interneto naršyklėje. Jie padeda mums atpažinti Jus kaip ankstesnį tam tikros interneto svetainės lankytoją, išsaugoti Jūsų lankymosi svetainėje istoriją ir pagal tai pritaikyti turinį. Taip pat slapukai padeda užtikrinti sklandų svetainių veikimą, leidžia stebėti lankymosi interneto svetainėse trukmę, dažnumą bei rinkti statistinę informaciją apie svetainių lankytojų skaičių. Analizuodami šiuos duomenis galime savo svetaines tobulinti, padaryti jas patogesnes Jūsų naudojimui.


1. PHPSESSID Naudojamas atskirti unikalius vartotojus ir jų sesijas. Kol įjungta naršyklė
2. euCookie Naudojamas išsaugoti slapukų sutikimo sąlygoms. 30 dienų

Mūsų svetainėje naudojamuose slapukuose nėra jokių asmeninių Jūsų duomenų ir jie nėra naudojami atpažinimo tikslais. Tačiau, jei norite apriboti slapukus arba juos ištrinti, tai galite padaryti interneto naršyklės nustatymuose.

Uždaryti