ASKARIDOZĖ – VIENA LABIAUSIAI PAPLITUSIŲ PARAZITINIŲ LIGŲ

Ukmergės ryto ugdymo centre vyko paskaita 5-6-7a-7b-8-9b-9a-10 jungtinėms specialiosioms klasėms. Tema: „Kas yra Askaridozė“ ir kaip ji gali pakenkti žmogaus organizmui.
Askaridozė – infekcinė liga, kurią sukelia apvaliosios žarnyno kirmėlės Ascaris lumbricoides. Infekcija užsikrečiama, kai subrendę kiaušinėliai per burną patenka į virškinimo traktą.
Suaugusios kirmėlės žmogaus žarnyne gali išgyventi net iki 1–2 metų. Čia jos sudeda kiaušinėlius, kurie pašalinami su išmatomis. Palyginimui, dirvožemyje subrendę kiaušinėliai gali išgyventi net iki 3 metų, tad yra itin atsparūs.
Askaridoze dažniausiai serga ikimokyklinio amžiaus vaikai. Manoma, kad šia parazitine liga gali būti užsikrėtę maždaug 25 proc. visos žmonių populiacijos. Tiesa, Lietuvoje askaridozė dažniausiai lieka nediagnozuota: kasmet registruojama tik 200–300 jos atvejų, nors realus sergamumas yra didesnis dešimtimis ar net šimtais kartų
Kaip užsikrečiama askaridoze?
Infekciją perduoda žmonės, kurie su išmatomis iš organizmo pašalina apvaisintus askaridžių kiaušinėlius. Ant dirvožemio, į vandenį patekę kiaušinėliai subręsta ir kelia pavojų užsikrėsti.
Šia parazitine liga užsikrečiama:
Valgant prastai nuplautas daržoves, vaisius bei uogas, ypač augančias išmatomis tręšiamoje žemėje;
Per nešvarų vandenį, pavyzdžiui, geriant jį iš atvirų vandens telkinių, maudantis ir vandens netyčia nuryjant ir kt.;
Per neplautas rankas;
Per užkrėstą maistą: ant jo kiaušinėlius gali pernešti musės, tarakonai, kiti kenkėjai, kiaušinėliai ant maisto gali patekti su dulkėmis ir kitais būdais.
Dažniausiai askaridoze užsikrečiama vasarą ir rudenį, kai intensyviausiai dirbami įvairūs žemės ūkio darbai, o vaikai daug laiko praleidžia lauke. Tuo metu dirvožemyje susikaupia daugiausia askaridžių kiaušinėlių.
Subrendę kiaušinėliai prarijus patenka į žarnyną. Kiaušinių apvalkalėliui suirus, žarnyną okupuoja lervos, galinčios prasiskverbti pro virškinimo trakto gleivinę, po organizmą keliauti krauju ir prasiskverbti į daugelį organų. Askaridės subręsta per maždaug 2,5 mėn.: tuomet jos vėl grįžta į žarnyną.
Todėl labai svarbu:
Vaikus mokyti kruopščiai plauti rankas, ypač prieš valgį, grįžus iš lauko, po kontakto su naminiais gyvūnais ir kt.;
Vaikų nagus reikėtų kirpti trumpai, kad panagėse nesikauptų nešvarumai;
Prieš valgant kruopščiai plauti daržoves, vaisius ir uogas;
Jeigu vartojamas ne vandentiekio vanduo, jį rekomenduojama virinti;
Daug dėmesio higienai reikėtų skirti kelionių metu: patartina vartoti gėrimus tik iš buteliukų, vengti nesilaikant higienos sąlygų paruošto ir termiškai neapdoroto maisto;
Labai svarbu tinkamai įrengti lauko tualetus, kad jų turinys per gruntinį vandenį nepatektų į aplinką;
Daržų ir sodų, laukų negalima tręšti žmonių išmatomis;
Būtina naikinti muses, tarakonus, saugoti maistą nuo kitų taršos šaltinių.
Visuomenės sveikatos specialistė Vida Talutienė
Pasidalinti: